1. – 04.09.2022 sa 12 členov z MŠK ZPŠ Martin zúčastnilo pobytovej turistiky v Kremnici. Cesta bola dosť hektická, nakoľko ŽSSR vypravila do Banskej Bystrice namiesto rýchlika dvojvagónový vláčik bez WC a bez kultúry. O 12:45 hod. sme dorazili do Kremnice a ubytovali sme sa v hoteli Veterník. Obzreli sme si okolie a dohodli program na nasledujúce dni.

02.09.2022 sme sa vybrali po pamätihodnostiach Kremnice. Najprv sme sa pristavili pri Morovom stĺpe sv. Trojice. O kúsok ďalej sme obdivovali krásnu barokovú fontánu a odtiaľ sme sa presunuli na Mestský hrad v Kremnici, ktorý tvorí súbor stavebných pamiatok. Ústrednou stavbou hradného komplexu je kostol sv. Kataríny. Kostol bol dostavaný v roku 1488, je zasvätený sv. Kataríne, ktorá je aj patrónkou mesta Kremnica. Po prehliadke hradu sme navštívili Meštiansky dom. Po chutnom obede sme pokračovali v múzeu Líce a rub peňazí. Návštevníkovi predstavuje históriu a vývoj platobných prostriedkov na Slovensku od najstarších čias až po súčasné mince a bankovky. Deň sme ukončili prehliadkou Galérie.

turistika v Kremnici

Na druhý deň 3.9.2022 sme sa po raňajkách vybrali na kalváriu, ktorá sa nachádza na úpätí vrchu Šturc. Dostali sme sa až ku Kostolu sv. kríža a ku kruhovej kamennej vyhliadke z ktorej je prekrásny výhľad na okolie. Pri návrate z kalvárie sme sa neplánovane zastavili pri automobilových závodoch do vrchu DOTOS Kremnica 2022, ktoré sa v ten deň konali v Kremnici.

04.09.2022 sme pred odchodom ešte navštívili Múzeum Gýča odkiaľ odídete veselí a s uvedomením si, že život je krásny. Tu sa nachádza aj Ulička slávnych nosov – je to pamätné miesto na všetkých humoristov, ktorí prispeli k tomu, aby prinášali ľuďom smiech. Potom sme sa už plní dojmov vybrali na cestu domov. Mrzí nás, že sme nestihli vyhliadku na Krahuliach a pre celozávodnú dovolenku sme nemohli navštíviť Mincovňu. Takže sa do Kremnice ešte možno vrátime.

Mestský športový klub zrakovo postihnutých športovcov Martin

v Martine 05.09.2022

 

Skip to content