Goalball

Goalball je najrozšírenejšia loptová hra zrakovo postihnutých športovcov. Cieľom tejto hry je dostať kotúľajúcu sa loptu za „bránkovú“ (koncovú) čiaru súpera.

Pravidlá: Rozmery ihriska v goalballe sú 9 × 18 m. Stredná čiara rozdeľuje ihrisko na 2 hráčské pásma. Každé hráčske pásmo je rozdelené na obranné (3m), útočné (3m) a neutrálne (3m) pásmo.

Čiary ihriska môžeme označiť napr. hrubou lepiacou páskou pod ktorú vložíme špagát. Toto označenie hraníc hracej plochy pomáha hráčom orientovať sa v priestore. V zápase proti sebe hrajú 2 trojčlenné družstvá. Hráči sú rozostavení do trojuholníka. Brániace sa družstvo sa snaží zabrániť prieniku lopty za vlastnú bránkovú čiaru. Lopta sa musí dotknúť zeme pred prienikom do neutrálneho pásma. Preto technika hodu lopty pripomína bowling. Hrá sa 2 × 7 min čistého času.

Každý hráč má na svoju strelu len 10 sekúnd od momentu, kedy chytil loptu. V prípade prerušenia hry sa ráta 10 sekúnd až od pokynu rozhodcu k hre. Goalballové brány sú vysoké asi 1,30 metra a rozprestierajú sa po celej šírke ihriska.

Náčinie: Hráči hrajú s nepriehľadnými klapkami na očiach, ktoré vyrovnávajú stupeň straty zraku. Používa sa gumená ozvučená lopta pripomínajúca medicimbal – vo vnútri lopty sú rolničky. Váha: 1250 gramov. Priemer: 25 cm. Farba: modrá.

 

Kontaktná osoba

Michal Ondruška
Tel:
+421 905 608 943
E-mail: mi-oko@orangemail.sk

 

IX. ročník turnaja v goalballe „O pohár ředitele školy“, Gymnázium a SOŠ pre ZP, Praha, 4.4.2013

Skip to content