15.-21.8.2023  v Holandskom Rotterdame sa uskutočnili Majstrovstvá Európy v para streľbe zo vzduchovej pušky na desať metrov. Zišli sa tí najlepší strelci. Zo Slovenska sme tam mali dvoch VI  účastníkov, šestnásťročného Viliama Holendu a Štefana Kopčíka. Strieľa sa na desať metrov, na terče s elektronickým vyhodnotením zásahu, kde stredová desiatka má priemer len 0.5mm. To je priemer tuhy do pentelky. Maximálna hodnota strely je 10,9 bodu. Pre Viliama sa súťaž začala 16-tého augusta zdravotnou klasifikáciou.
Tú absolvoval úspešne, a bol uznaný za strelca v kategórií VI t.j. visually impaired. 18.8. sa strieľala kvalifikácia v stoji, z ktorej prvý ôsmi postupujú do finále . Viliam skončil v kvalifikácií na štvrtom mieste, takže postúpil do finále. Vo finále sa umiestnil na peknom šiestom mieste. Bolo to jeho prvé finále na veľkej medzinárodnej súťaži. Je to úspech, keďže ešte nemal žiadnu skúsenosť s finále. 20.8. sa konala druhá disciplína a to streľba v ľahu, kde sa strieľa posediačky s lakťami položenými na streleckom stole. V tejto disciplíne ešte nie je celkom „doma“. Skončil na jedenástom mieste.  V oboch disciplínach mu bol uznaný svetový juniorský rekord. Tieto ME sa konali ako súčasť EPC 2023, európske paralympijské majstrovstvá 2023, kde sa súťažilo v desiatich športoch. Okrem streľby tam VI súťažili aj v lukostreľbe, džude, goalballe, cyklistike. Je škoda, že sa týchto súťaží nezúčastnilo viac VI športovcov zo Slovenska v ostatných športoch. EPC by sa mali opakovať každé štyri roky, vždy rok pred paralympiádou na získanie miestenok, takže dosť času na prípravu aj pre nových športovcov zo Slovenska.