SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

PRIPRAVOVANÉ AKCIE

XII. Zimné paralympijské hry PyeongChang 2018

02. marec 2018

 1_XII. Zimné paralympijské hry PyeongChang 2018

 

Kórejské mesto Pjongčang (PyeongChang) bolo vybrané za hostiteľské miesto hier na 123. zasadnutí MOV v juhoafrickom Durbane. V súboji s dvomi ďalšími kandidátmi získalo 63 hlasov (nemecký Mníchov 25, francúzske Annecy 7 hlasov)

Termín konania: 9. - 18. marca 2018

Hier sa zúčastní 670 športovcov, čo v porovnaní s 539 v Soči 2014 predstavuje 24 percentný nárast, počet žien dokonca vzrastie v porovnaní s predošlými hrami o 44 percent.

Dejiskami disciplín v alpskom lyžovaní sú strediská Jeongseon Alpine Centre a Yongpyong Alpine Centre, kde sa uskutočnia aj súťaže v parasnowbordingu, Aplensia Biathlon Centre je miestom súťaží v severských disciplínach (bežecké lyžovanie a biatlon) 

Pobrežná zóna (The Coastal Cluster) bude hostiť „ľadové“ športy. Turnaj v hokeji na sánkach rozloží svoj stan v Gangneung Hockey Centre, curling na vozíku v Gangneung Curling Centre – obe budú súčasťou tzv. Gangneung Olympic Parku (GOP). 

Miestom otváracieho i záverečného ceremoniálu, ako aj oceňovania medailistov, je PyeongChang Olympic Plaza (POP). Na ploche 4.000 m² bude umiestnený Paralympijský štadión (Paralympic Stadium), oficiálny obchod (Paralympic Super Store), medailové námestie (Medals Plaza) a ďalšie zariadenia. Budú sa tu konať rôzne kultúrne podujatia a živé prenosy (fan zóny).

Oficiálnym maskotom paralympiády bude čierny ázijský medveď „Bandabi“, symbolizujúci silu a odvahu. Jeho olympijským „bratom“ je zasa biely tiger Soohorang (posvätné zviera, strážca kórejského folklóru). 

V rámci organizácie ZPH 2018 realizuje Pjongčang aj projekt „Actualising the Dream", čo je projekt zameraný na podporu paralympijských športov, zvyšovanie povedomia o paralympijských športovcoch a zabezpečenie sociálneho začlenenia ľudí so zdravotným znevýhodnením. 

Zdroj: Slovenský paralympijský výbor


KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image