SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni na štvordňovke

V dňoch 13. - 16. 8. 2015 sa 21 členov Športového klubu NSŠ Delfín Košice, 4 priatelia a jedna inštruktorka z ÚNSS Košice, vybrali na štvordňovú turistiku do rekreačného Strediska Mníchovský potok, ktoré sa nachádza 4 km od centra mesta Bardejov a 1,8 km od hlavnej cesty z Bardejova smerom na Poprad. Celý areál sa rozprestiera na ploche 26 928 m2 v objatí lesnej zelene v tichom prostredí. My sme sa z Košíc vlakom odviezli do Bardejova a odtiaľ objednaným autobusom do rekreačného strediska. Ubytovaní sme boli v drevených chatkách,  je tu aj murovaná časť s jedálňou a barom, kde sa dá príjemne posedieť. V areáli okrem ihrísk sa nachádza aj bazén a výrivka. V bazené sme si zaplávali a niektorí využili aj výrivku.

V prvý deň sme sa ubytovali, naobedovali a v popoludňajších hodinách sme mali s inštruktorkou Únie nevidiacich a slabozrakých v Košiciach Mgr. Martou Pajkošovou teoretickú časť ohľadne priestorovej orientácie a následne si to nevidiaci aj prakticky vyskúšali. Po večeri sme mali voľný program a na druhý deň sme sa vybrali do Poľského mestečka Krynica, ktoré spája možnosť rekreácie, liečebných pobytov, bohatej kultúry a histórie.

Krynicu preslávilo množstvo minerálnych alkalických prameňov už v polovici 19. storočia. Dnes je tu možné obdivovať jedinečné monumentálne sanatóriá, historické kúpeľné domy, krásne parky, mestskú zeleň, pomníky, najznámejší z nich je Adama Mickiewicza. Taktiež je možné obdivovať fontány, z nich najstaršia je Slotwinka z roku 1806. Je tu aj množstvo liečivých prameňov, najznámejší je Zuber. Ak návštevníci prídu v zime, je tu lyžiarske centrum s lanovkou kabínkovou ako aj sedačkovou. My sme sa kabínkovou lanovkou vyviezli na vrchol kopca, z ktorého je krásny výhľad na celú Krynicu. Na vrchole kopca sa nachádzajú reštaurácie, kde sa dá príjemne posedieť. V  piatok tu bol aj zábavný program s animatórmi pre deti. V popoludňajších hodinách sme sa vrátili späť do rekreačného zariadenia a pred večerou nám Mgr. Pajkošová urobila prednášku zo sociálnej oblasti, ako pristupovať pri zaobstáravaní pomôcok pre nevidiacich a ich využitie v praxi.

V sobotu sme sa vybrali červenou značkou do Bardejovských kúpeľov, ktoré sa zaraďujú medzi najvýznamnejšie kúpele v Európe. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 325 m v tesnej blízkosti pohoria Magura, v pokojnom prostredí uprostred ihličnatých lesov. Bardejovské kúpele sú súčasťou rozsiahlej pramennej línie kyseliek.

Prvá písomná zmienka o Bardejovských kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Od začiatku 19. storočia Bardejovské kúpele pútali pozornosť aj významných osobností. Na liečebnom pobyte tu bola aj cisárovná Mária Lujsa, neskôr cisárovná Alžbeta Rakúska, uhorský cisár Jozef II, ruský cár Alexander I. a v roku 1895 sa tu liečila cisárovná Alžbeta Bavorská, známa ako SISI. Jej pobyt pripomína socha pred liečebným domom.

My sme si prezreli celé kúpele a vrátili sa späť do rekreačného zariadenie turistickou značkou. Večer sme si posedeli a k dobrej nálade nám na gitare zahral náš člen Ladislav Ballay. V nedeľu sme sa vrátili späť do Košíc obohatení o nové zážitky.

Spracoval: Stanislav Novotný, kronikár klubu ŠK NSŠ Delfín Košice


1. Delfíni na štvordňovke
2. Delfíni na štvordňovke
3. Delfíni na štvordňovke
4. Delfíni na štvordňovke
5. Delfíni na štvordňovke
6. Delfíni na štvordňovke
7. Delfíni na štvordňovke
8. Delfíni na štvordňovke
9. Delfíni na štvordňovke
10. Delfíni na štvordňovke

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image