SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Viniansky hrad

Ako každý mesiac aj v júli sme sa vybrali na našu naplánovanú akciu. Tentokrát sme sa vybrali na Zeplín.

V sobotu 25. júla 2015 sme sa vláčikom presunuli do Michaloviec a odtiaľ nás čakalo ešte 9 km autobusom miestnej SAD-ky do dedinky Trnava nad Laborcom.

Tá bola východzím bodom pre našu akciu. Prišlo nás 17 turistov z nášho klubu ŠKNSŠ Delfín Košice a v dedine sa k nám pridali 3 domáci, ktorí nam radi urobili doprovod.

Naším prvým cieľom bol Viniansky hrad. Vedie k nemu krásna lesná cestička. Po trase sme sa zastavili aj pri novoobnovenej studničke "SLÁVIČKA", kde sme sa občerstvili výbornou vodou. Pokračujeme ďalej a po ceste stretávame ďalších turistov. Asi po hodinke a pol už prichádzame k hradu. Na naše prekvapenie tu panuje pracovný ruch. Na obnove hradu tu pracuje asi dvadsiatka chlapov. Neskôr sa dozvedáme, že sú tu riadne zamestnaní a obnova prebieha z eurofondov. Oddychovka na nádvorí hradu nám padla vhod. Z pripraveného materálu sme si prečítali veľa zaujímavých informácii o hrade, ktorý sa spomína už v 13. storočí. Ešte zopár fotiek do našej kroniky a vraciame sa späť do dediny.

Tu nás už čaká 86 ročná správkyňa Pamätnej izby Viliama Gaňu, pani Anna Šamudovská. Vchádzame dnu, posadáme si a pozorne počúvame krásny výklad bývalej miestnej pani učiteľky. Podpisujeme pamätnú knihu a presúvame sa na miesto, kde stál kedysi rodný dom Viliama Gaňu, dnes tam stojí len malý skromný pamätník. Na svojho veľkého rodáka sú miestni veľmi hrdí aj keď pochovaný je v Bratislave. Aj keď sa o tomto človeku nikde nehovorí, urobil veľmi veľa pre nevidiacich a hluchých, za čo bol vyznamenaný medailou Jána Amosa Komenského.

Po absolvovaní naplánovaného programu sa znova presúvame autobusom do Michaloviec a odtiaľ späť do Košíc. Všetci sme veľmi spokojní. Stretli sme tu skvelých a ochotných ľudí, odnášame si krásne zážitky.

 

Spracoval: Stanislav Novotný, kronikár klubu ŠK NSŠ Delfín Košice


1. Viniansky hrad
2. Viniansky hrad
3. Viniansky hrad
4. Viniansky hrad
5. Viniansky hrad
6. Viniansky hrad

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image