SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni medzi žralokmi

V sobotu 7. júla 2018 sa členovia ŠK NSŠ Delfín Košice spolu so svojimi priateľmi vybrali do hlavného mesta našich južných susedov, do Budapešti. Mesto sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Dunaj na ploche 525 km2, má cca 1,8 milióna obyvateľov a tvorí ho 23 obvodov, t.j. samosprávnych mestských častí.

Našou prvou zastávkou bola návšteva Tropicaria, kde je možné vidieť najväčšie morské akvárium v Strednej Európe, žraločie akvárium s objemom 1,4 milióna litrov slanej vody, v ktorom sa nachádza 8 ks dvojmetrových žralokov a niekoľko stoviek rôznych druhov farebných rybičiek. Okrem života v hlbočine návštevník môže vidieť kúsok dažďového pralesa, v ktorom každú štvrťhodinu zahrmí, spustí sa dážď a objavia sa blesky nad lenivo odpočívajúcimi aligátormi. Zaujímavosťou je, že Tropicarium sa nachádza vo veľkom obchodnom centre Campona.

Z Tropicaria sme išli k budove maďarského parlamentu. Budova má dĺžku 268 m a šírku 123 m a dokopy má 691 miestností a skoro 20 kilometrov schodísk a jeho novogotická kopula má výšku 96 m. Budova parlamentu bola postavená v rokoch 1885 až 1902. Na jej výstavbe sa podieľali aj slovenskí murári a majstri, hlavne z Liptova.

Poslednou zastávkou bola návšteva Baziliky sv. Štefana, ktorá bola postavená v rokoch 1851 až 1905 a je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti, jej obrovskú monumentálnu kupolu vidieť z veľkej diaľky, pretože je vysoká až 96 metrov. Do chrámu sa zmestí až 8500 návštevníkov. Po prehliadke Baziliky sme sa vrátili autobusom späť do Košíc.

 

Text: Stanislav Dzureň
Foto: Stanislav Novotný

 


1. Delfíni medzi žralokmi
2. Delfíni medzi žralokmi
3. Delfíni medzi žralokmi
4. Delfíni medzi žralokmi
5. Delfíni medzi žralokmi
6. Delfíni medzi žralokmi
7. Delfíni medzi žralokmi
8. Delfíni medzi žralokmi
9. Delfíni medzi žralokmi
10. Delfíni medzi žralokmi
11. Delfíni medzi žralokmi
12. Delfíni medzi žralokmi
13. Delfíni medzi žralokmi
14. Delfíni medzi žralokmi
15. Delfíni medzi žralokmi
16. Delfíni medzi žralokmi
17. Delfíni medzi žralokmi
18. Delfíni medzi žralokmi

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image