SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej

Dňa 30.9.2017 sa 23 členov ŠK NSŠ Delfín Košice a ich štyria priatelia, vybrali do Nálepkova na stretnutie s jednou z najlepších spisovateliek na Slovensku Janou Pronskou.

Jana Pronská sa narodila v Gelnici, ale celý život prežila v Nálepkove. Vyštudovala Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi. Je vydatá a má tri deti. 20 rokov pracovala ako ekonómka v rodinnej firme. Písaniu sa začala venovať už v školských časoch. Napísala množstvo rozprávok, básni, poviedok a tiež "megaromán".

Jej prvá kniha "Zlatníková chovanica" vyšla v roku 2008. Toho istého roku jej vyšla aj druhá kniha "Bosorkina dcéra". Za necelých desať rokov jej vyšlo 14 kníh a v súčasnosti má vyjsť pätnásta kniha. Trinásť kníh bolo načítaných aj v Levoči. Všetky jej knihy sú historické a zameriavajú sa na 12. až 14. storočie. V každej knihe sa dozvedáme o histórií jednotlivých hradov a rodoch, ktoré tam žili. V dejoch sú zahrnuté aj osudy jednotlivých hrdinov v spletitosti lásky naplnenej aj nenaplnenej. Spisovateľkiným vzorom bola autorka Marija Jurič Zagorka a najobľúbenejšou historickou osobnosťou je Maria Mancini.

Jana Pronská pri písaní svojich kníh vychádza z archívnych záznamov a snaží sa podať čo najobjektívnejší pohľad na históriu. Jej prvé knihy vyšli v náklade 2 000 kusov, v súčasnej dobe je to 20 000 kusov. Za svoje diela bola viackrát ocenená. Na našej besede pôsobila veľmi skromne a na všetky položené otázky sa snažila odpovedať čo najlepšie a s prehľadom. Aj toho času má rozpracovanú knihu, ktora by mala byť vydaná na budúci rok. Všetci prítomní si z besedy odniesli mnoho poznatkov a rozlúčili sa so spisovateľkou s prianím, aby sa jej podarilo vydať ešte čo najviac kníh.

Text: Stanislav Dzureň


Foto: Stanislav Novotný
1. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
2. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
3. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
4. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
5. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
6. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
7. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
8. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
9. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
10. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
11. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
12. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
13. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
14. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
15. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
16. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej
17. Delfíni v rodnej obci Jany Pronskej

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image