SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni ani v lete nezaháľajú

V dňoch 13.-.16.7.2016 sa 30 členov ŠK NSŠ Delfín Košice vybralo na štvordňovú turistickú akciu do trenčianskeho kraja, spojenú s poznávaním jeho histórie.

V stredu 13.7.2016 sme sa vlakom odviezli do Nového Mesta nad Váhom. Odtiaľ sme sa objednaným autobusom premiestnili do malebnej dediny Kočovce, ktorá pozostáva z troch samostatných obcí a to: Beckovská Vieska, Kočovce a Rakoľúby. Všetky tri obce mali svoju vlastnú históriu. Obec Kočovce sa rozprestiera na ľavej strane doliny rieky Váh a na priľahlých severozápadných svahoch pohoria Považský Inovec. Prvýkrát sa obec spomína v listine z roku 1321, ktorou ich Karol Róbert daroval Jánovi Kočovskému. Podžupan Juraj Prílesný dal v roku 1730 postaviť barokový kaštieľ, ktorý bol v roku 1880 prestavaný s romantickou úpravou a rozšírený na jednopodlažnú trojkr&ia cute;dlovú budovu. Kaštieľ obklopuje bohatý park, ktorý bol založený po prestavbe kaštieľa v rokoch 1983 a 1984. Od roku 1967 je kaštieľ v užívaní Stavebnej fakulty STU v Bratislave, kde sa konajú rôzne semináre. My sme sa v danom kaštieli ubytovali. Je krásne zariadený, nachádzajú sa tu dvoj-troj a štvorlôžkové izby. Každá je vybavená sociálnym zariadením, v budove je bar, prístupný len ubytovaným hosťom. O obci Kočovce nám prišiel porozprávať starosta obce dr. Ševcech. 

Na druhý deň t.j. 14.7.2016 sme sa vybrali na trenčianský hrad, ktorý je od Kočoviec vzdialený cca 25 km. Na hrade sme mali objednanú sprievodkyňu, ktorá nám dopodrobná porozprávala históriu hradu. História hradného brala siaha do obdobia Rímskeho impéria, čo dokazuje nápis na hradnej skale. Dnešný hrad vznikol pravdepodobne na mieste pôvodného hradiska. Prvou bola rotunda z 9.storočia a neskôr kamenná obytná veža. Koncom 13.storočia sa hrad dostal do májetku palatína Matúša Čáka, ktorý sa stal pánom Váhu a Tatier. Po jeho smrti sa hrad vrátil do vlastníctva uhorského panovníka, pretože Matúš Čák nezanechal po seba dediča. V 1 5. storočí hrad daroval Žigmund Luxemburský svojej manželke Barbore. Koncom 15. storočia hrad získal Štefan Zápoľský. Neskôr sa hrad dostával do rúk šľachtických vlástníkov, či už záložným právom alebo kúpou ako Thurzovci, Forgáčovci, tirolský gróf Pirrhus z Arcu, kráľovský taverník Zrínsky, Ladislav Popel mladší z Lobkovíc, vlastnícky podiel tu mali aj Rákociovci a viacerí ďalší šľachtici.. Uhorský paltín Alexius ´Thurzo dal v polovici 15. storočia postavil renesančnú Delovú baštu. V roku 1594 získal záložné právo Štefan Ilešházi a v roku 1600 hrad aj zakúpil. Vpád Turkov na Považie v roku 1663 inicioval posl edné spevňovanie obrany hradu. 11.júna 1790 hrad zachvátil obrovský požiar. Zaujímavosťou hradu je aj studňa lásky, ktorú kopal dlhé roky Omar pre vyslobodenie svojej milej Ďalšou zaujímavosťou je mučiareň a hladomorňa. Celá prehliadka hradu, tzv. veľký okruh trvá cca 80 minút, nachádza sa tu okolo 500 schodov, vyhliadková veža, z ktorej vidno celé okolie. Prístup na vežu je dosť náročný, pretože chodby sú úzke a schody strmé. My sme to bez problémov zvládli. Po prehliadke sme sa vrátili späť do Kočoviec.

Na ďalší deň t.j. v piatok 15.7.2016 sme sa vybrali na Beckovský hrad, kde sa nachádzajú jeho zrúcaniny. Tie sa pomaličky opravujú. Prvá písomná zmienka o hrade je z 12.storočia. Skladal sa zo štvorbokovej veže s ochranným múrom. V druhej polovici 14. storočia hrad vlastnili Stiborovci. Za ich vlády zaznamenal najväčší rozmach. V 16. storočí hrad patril ŕodine Bánffyovcov. Po ich vymretí v roku 1646 si hrad rozdelili ich nástupcovia. V roku 1727 na hrade vypukol požiar a odvtedy hrad chátral. Zaujímavosťou hradu je kaplnka, v ktorej sa nachádza socha Ježiša krista, taká istá sa nachádza aj v Prešove. Po prehliadke hradu sme si pozreli ešte aj dedinu Beckov a obzreli sme si bralo, na ktorom s a nachádzajú zrúcaniny hradu. Odtiaľ sme sa vrátili späť do Kočoviec a v popoludňajších hodinách si program už urobil každý sám.

V sobou 16.7.2016 sme opustili kaštieľ v Kočovciah, presunuli sme sa autobusom do Nového Mesta nad Váhom a tu sme navštívili Podjavorinské múzeum, ktoré bolo založené v roku 1951. V priestoroch múzea je umiestnená vlastivedne ladená expozícia venovaná histórii Nového mesta. Expozícia je členená na jednotlivé časti venované archeológii, histórii, dejinám remeselnických cechov a ľudovej kultúre.

Po prehliadke múzea sme sa presunuli na vlakovú stanicu a odtiaľ späť do Košíc obohatení o mnohé poznatky týkajúce sa trenčianského regiónu.

Text:Stanislav Dzureň

Foto:Stanislav Novotný


1. Delfíni ani v lete nezaháľajú
2. Delfíni ani v lete nezaháľajú
3. Delfíni ani v lete nezaháľajú
4. Delfíni ani v lete nezaháľajú
5. Delfíni ani v lete nezaháľajú
6. Delfíni ani v lete nezaháľajú
7. Delfíni ani v lete nezaháľajú
8. Delfíni ani v lete nezaháľajú
9. Delfíni ani v lete nezaháľajú
10. Delfíni ani v lete nezaháľajú
11. Delfíni ani v lete nezaháľajú
12. Delfíni ani v lete nezaháľajú
13. Delfíni ani v lete nezaháľajú
14. Delfíni ani v lete nezaháľajú
15. Delfíni ani v lete nezaháľajú
16. Delfíni ani v lete nezaháľajú
17. Delfíni ani v lete nezaháľajú
18. Delfíni ani v lete nezaháľajú
19. Delfíni ani v lete nezaháľajú
20. Delfíni ani v lete nezaháľajú
21. Delfíni ani v lete nezaháľajú
22. Delfíni ani v lete nezaháľajú
23. Delfíni ani v lete nezaháľajú
24. Delfíni ani v lete nezaháľajú
25. Delfíni ani v lete nezaháľajú
26. Delfíni ani v lete nezaháľajú
27. Delfíni ani v lete nezaháľajú
28. Delfíni ani v lete nezaháľajú
29. Delfíni ani v lete nezaháľajú
30. Delfíni ani v lete nezaháľajú
31. Delfíni ani v lete nezaháľajú
32. Delfíni ani v lete nezaháľajú
33. Delfíni ani v lete nezaháľajú
34. Delfíni ani v lete nezaháľajú
35. Delfíni ani v lete nezaháľajú
36. Delfíni ani v lete nezaháľajú
37. Delfíni ani v lete nezaháľajú
38. Delfíni ani v lete nezaháľajú
39. Delfíni ani v lete nezaháľajú
40. Delfíni ani v lete nezaháľajú
41. Delfíni ani v lete nezaháľajú
42. Delfíni ani v lete nezaháľajú
43. Delfíni ani v lete nezaháľajú
44. Delfíni ani v lete nezaháľajú
45. Delfíni ani v lete nezaháľajú
46. Delfíni ani v lete nezaháľajú
47. Delfíni ani v lete nezaháľajú
48. Delfíni ani v lete nezaháľajú
49. Delfíni ani v lete nezaháľajú

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image