SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni v kúpeľoch Brusno

v sobotu 5.11.2016 sa 16 členov ŠK NSŠ Delfín Košice vybralo do kúpeľov Brusno. Vlakom sme sa odviezli do Margecian a tu sme prestúpili na ďalší vlak smerujúci do Brusna.

Prvá písomná zmienka o Brusne podľa darovacej listiny kráľa Žigmunda, ktorý daroval svojej manželke Barbore Celskej panstvo Ľupčianskeho zámku, je z roku 1424. Brusno sa v tom čase nespomína osobitne, ale spolu so Svätým Ondrejom. V roku 1441 sa už Brusno uvádza samostatne, pretože kráľovna Alžbeta dala ľupčianske panstvo hradnému kapitánovi Jurajovi Horváthovi za 10.000,- zlatých. V súčasnosti je Brusno dedina, ktorá má 2172 obyvateľov.

Z Brusna sme sa  vybrali peši do neďalekých kúpeľov, ktoré sa po prvýkrát spominajú už v roku 1818 vo farskej kronike v Medzibrode. V roku 1834 sa začala stavba prvého kúpeľného domu, ktorý bol dokončený v roku 1837. Avšak neuvádza sa tu kúpeľné využitie prameňov. Prvá sezóna kúpeľov sa začala v roku 1838 a trvala do roku 1859, kedy kúpeľný dom zhorel. Obnovený bol v roku 1861. Po 2. svetovej vojne boli kúpele v zlom technickom stave, ktorý ešte zhoršil požiar v roku 1947. Na obnovenie brusnianskych kúpeľov sa podujali Podbrezovské železiarne.

Komunistický prevrat v roku 1848 odštartoval proces znárodňovania a kúpele Brusno sa dostali do rúk štátu. Na liečebné účinky sa využívajú štyri minerálne prame - Ondrej, Ludvik, Paula a Ďumbier. Všetky pramene majú prakticky rovnaké chemické zloženie, pričom všetky sú využívané na pitnú kúru. Prameň Ondrej sa používa aj na prípravu minerálnych uhličitých kúpeľov a tiež je plnený do fliaš pod názvom Brusnianka. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva a účinok minerálnych kúpeľov pri ochoreniach srdcovocievneho, pohybového a kožného aparátu.

My sme sa prešli okolo všetkých prameňov a ochutnali vodu, ktorá má vôňu tzv. vajcovky. Voda je vlažná až teplá. Zastavili sme sa aj v liečebnom dome Poľana, ktorý je zvonku krásny a vo vnútri sa nachádza jedáleň, reštaurácia a vo vestibule je nezvyčajná fontána v tvare tanierov. Po prezretí kúpeľov a prameňov sme sa vrátili naspäť do Brusna, odtiaľ vlakom do Margecian a z Margecian do Košíc. Aj keď v týchto dňoch je počasie všelijaké, nám veľmi prialo.

Text: Stanislav Dzureň

Foto: Stanislav Novotný


1. Delfíni v kúpeľoch Brusno
2. Delfíni v kúpeľoch Brusno
3. Delfíni v kúpeľoch Brusno
4. Delfíni v kúpeľoch Brusno
5. Delfíni v kúpeľoch Brusno
6. Delfíni v kúpeľoch Brusno
7. Delfíni v kúpeľoch Brusno
8. Delfíni v kúpeľoch Brusno
9. Delfíni v kúpeľoch Brusno
10. Delfíni v kúpeľoch Brusno
11. Delfíni v kúpeľoch Brusno
12. Delfíni v kúpeľoch Brusno
13. Delfíni v kúpeľoch Brusno
14. Delfíni v kúpeľoch Brusno
15. Delfíni v kúpeľoch Brusno

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image