SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.

Dňa 16.11.2015 zorganizoval ŠK NSŠ Delfín Košice besedu s bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom v Slovenskej galérii v Košiciah, ktorej venoval knihy zo svojej súkromnej zbierky.

Rudolf Schuster sa narodil 4. januára 1934 v Košiciach, detstvo prežil v Medzeve a po ukončení základnej školskej dochádzky začal študovať na stavebnej priemyslovke v Košiciah a potom na vysokej škole stavebnej v Bratislave. Prešiel viacerými funkaciami, dva razy sa stavl primátorom mesta Košice, v novembri 1989 sa stal predsedom parlamentu, neskôr pôsobil ako veľvyslanec v Kanade a na ministerstve zahraničných vecí. V máji 1999 bol v prvých priamych voľbách zvolený za prezidentela a v úrade bol do roku 2004. Po skončení funkčného obdobia sa stiahol z politiky a začal sa venovať písaniu kníh a hlavne spomienok. Napísal niekoľko prozaických diel, rozhlasových, či televíznych scenárov. Vo svojom rodnom dome v Medzeve otvoril muzeálnu expozíciu, ktorá je venovaná slovenskej dokumentaristickej kinematografii, nachádza sa tu maketa hámra a ďalšie zaujímavosti. Takžie založil múzeum lietadiel v Košiciach, kde je zaujímavosťou prezidentská zbierka.

Na besede nás bolo 30, z toho boli 4 členovia ÚNSS Košice. Rudolf Schuster nám porozprával o svojom živote, o svojich cestách po Brazílii, Grónsku, Kamčatke, Severnom póle a mnoho ďalších zaujímavostí. S ochotou odpovedal na všetky otázky týkajúca sa jeho pôsobenia v politike, cestovania, písania kníh, zážitkov zo stretnutia s indiánmi. Taktiež porozprával, že už štvrtá generácia Schusterovcov navštívila Brazíliu a prešli po stopách jeho otca, ktorý Brazíiu navštivil v rokoch 1922-1923 a nahral tu prvý dokumentárny film o Brazílii a brazílskych indiánoch. Po skončení besedy sme sa poďakovali a popriali mnoho zdravia a elánu do ďalšieho života.

Spracoval: Stanislav Dzureň, predseda klubu ŠK NSŠ Delfín Košice


1. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
2. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
3. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
4. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
5. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
6. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
7. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.
8. Delfíni sa strestli v bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom.

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image