SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise

V dňoch 27. až 29. novembra sa v Kultúrnom dome v Rosine uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky v aplikovanom stolnom tenise pre zrakovo postihnutých, a to v kategóriách jednotlivcov – muži a ženy.  Vyhlasovateľom národného šampionátu bola Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov. Usporiadateľom a hlavným organizátorom vrcholného republikového podujatia bol Obecný športový klub Rosina – oddiel nevidiacich a slabozrakých športovcov. Organizačný výbor tvorili členovia Predsedníctva SAZPŠ – Pavol Valent, Ľudmila Šišáková a Peter Ďuroška, ktorý bol zároveň riaditeľom celej akcie a ďalej Ladislav Dubovan a Helena Milová za rosinský klub.

Účastníci majstrovstiev sa stretli v piatok večer pri prezentácii v zariadení firmy MIKOMIX – v bistre TRIO, kde sa zvítali, posedeli a priateľsky podebatovali. Po vyše hodinovej družobnej atmosfére stretávky sa rozišli na ubytovne, aby načerpali sily a po oddychu mohli zahájiť v sobotu ráno ďalší program. To už organizátori z tunajšieho showdownového oddielu mali za sebou prípravu miestností, rozloženie hracích stolov a spojazdnenie techniky v priestoroch kultúrneho domu.

Po vyžrebovaní základných skupín v kategórii mužov a pridelení čísel v kategórii žien za zvukov slovenskej hymny došlo k slávnostnému otvoreniu majstrovstiev riaditeľom pretekov. V mene svojom a v mene SAZPŠ privítal všetkých prítomných hráčov, sprievodcov, rozhodcov a asistentov. Ako vzácneho hosťa pozdravil aj pani Květoslavu Trnečkovú, predsedníčku Výkonného výboru sekcie showdownu (VVS-SH) v Českej republike a zároveň aktuálnu majsterku ČR v tomto športe.

Muži hrali v štyroch základných skupinách po štyroch hráčov. V A-skupine na seba narazili Tomáš Bielik z MŠK Žilina, Ladislav Dubovan z OŠK Rosina, Marián Bango z Dinosaurov Bratislava a Ľuboš Hájek z Dusla Šaľa. Skupinu po troch víťazstvách vyhral prekvapujúco, ale zaslúžene Ladislav Dubovan. Nepostupujúcim bol Ľuboš Hájek, ktorý prehral všetky tri zápasy, ale vždy po troch setoch 1:2. V B-skupine sa o postup pobili Miroslav Husár z MŠK Žilina, Štefan Marcin z OŠK Rosina, Jozef Horbaľ zo Štartu Levoča a Jozef Štefák z klubu Scorpioni Nitra. Túto skupinu s prehľadom vyhral Štefan Marcin s tromi skalpami súperov. Nepostupoval najstarší hráč majstrovstiev Jozef Štefák. V skupine C dal žreb dohromady dvoch bývalých exmajstrov republiky Dušana Mila z OŠK Rosina a Mareka Hlinu z Dinosaurov Bratislava. Okrem nich tu zápolili Radoslav Vicen z MŠK Žilina a Vincent Stojka mladší z Dusla Šaľa. Skupinu suverénnym spôsobom ovládol Marek Hlina, keď nestratil ani jeden bod. Nepostupoval nováčik šampionátu Vincent Stojka. V D-skupine sa nevyhli vzájomnej konfrontácii dvaja domáci hráči z OŠK Rosina – Pavol Kuboško a nováčik turnaja Miroslav Marcinko. Doplnili ich Daniel Bartoš zo Štartu Levoča a Richard Androvič z MŠK Žilina. Posledne menovaný sa do nadstavbovej časti neprebojoval. Milým prekvapením bol postup rosinského začiatočníka Miroslava Marcinka, ktorý showdown ešte len začal hrávať. Tréningy s kvalitnými hráčmi ho posúvajú dopredu.

Muži v sobotu popoludní odohrali ešte zápasy v dvoch nadstavbových skupinách E a F, do ktorých si prenášali body zo vzájomných zápasov odohraných v úvodnom základnom kole. Zápasy naberali na dĺžke, razancii a kvalite, lebo postúpili ozaj tí lepší borci. Popoludní boli známi postupujúci do nadstavbového kola. E-skupinu utvorili hráči – Dubovan, Bango, Bielik, Kuboško, Bartoš a Marcinko. Boje tu boli veľmi vyrovnané a o poradí pri rovnosti bodov rozhodovali aj vzájomné zápasy. Do osemfinále postúpili štyria jasní favoriti, ktorí herne prevýšili svojich protivníkov. F-skupina mala takisto výkonnostne dominantných aktérov, ktorí sa presadili v konkurencii.

Po odohratí nadstavby vzišli zaujímavé osemfinálové dvojice, ktoré hrali do konca už iba systémom play-off. Tu na seba narazili skutoční protagonisti tejto skvelej hry. Zmerali si sily v najkľúčovejších zápasoch celých majstrovstiev, od ktorých sa odrážal ich ďalší priebeh. Osud dal dohromady štyroch postupujúcich z jediného klubu, a to v prípade usporiadajúceho oddielu OŠK Rosina. V takzvaných „bratovražedných“ dueloch porazil Pavol Kuboško svojho trénera Dušana Mila a Štefan Marcin zdolal svojho vedúceho Ladislava Dubovana. Maroš Bango po neúprosnom a tvrdom boji vyradil z bojov o medaily Mira Husára, keď priam neuveriteľne otočil vývoj takmer prehratého zápasu. Samotný spevák uviedol, že sa mu to asi iba sníva. Marek Hlina prekonal prekážku v podobe nevyspytateľného hráča Daniela Bartoša.

Ženy v počte sedem hráčok hrali v jednej skupine systémom každá s každou. Už po prvom hracom dni sme spoznali novú majsterku SR. Stala sa ňou mladá hráčka MŠK Žilina Iveta Vicenová, ktorá v priamom súboji o prvé miesto zdolala exmajsterku Evu Kosíkovú z rovnakého družstva. Staršia a skúsenejšia hráčka viedla v oboch setoch výrazným rozdielom, ale nedokázala ani jeden pretaviť do víťazného záveru. Súperka trpezlivou hrou a skvelou obranou skóre otočila a zaslúžene získala majstrovský titul. Na 3. mieste skončila Alžbeta Bartošová zo Štartu Levoča, keď o bod predstihla ďalšiu talentovanú hráčku Kristínu Cesnakovú z OŠK Rosina. O poradí rozhodol ich vzájomný zápas, keď skúsená Levočanka vyhrala až v treťom dramatickom sete v pomere 12:10. Ďalšie poradie bolo nasledovné -  Ľudmila Šišáková, Jana Hrnčárová, obe z tímu  Scorpioni Nitra a Henrieta Vicenová z MŠK Žilina.

Zápasy semifinále a o konečné umiestnenie boli na programe až v nedeľu, lebo program podujatia bol časovo náročný. V semifinále sa predstavili dvojice Kuboško – Bango a Marcin – Hlina. V bratislavsko-rosinskej konfrontácii po finálovej časti bol stav zápasov napokon nerozhodný, ale medaily prehovorili nekompromisnou rečou. Zlatá a zemiaková pre Bratislavu, strieborná a bronzová pre Rosinu. Marek Hlina obhájil pozíciu, na ktorú sme boli u neho vždy zvyknutí. Nádejní hráči Rosiny získali premiérovo na takto významnom podujatí nádherné umiestnenia. Marián Bango bol snáď najväčším príjemným prekvapením celonárodnej súťaže. Na škodu veci je len trpké konštatovanie, že hráči Košíc uprednostnili súkromný program pred vrcholom celej športovej sezóny a nepricestovali.

Poďakovanie patrí obci Rosina za prenajatie priestorov kultúrneho domu a Základnej škole s materskou školou Rosina za prenájom telocvične na tréningy a ligové zápasy. Takisto obetavým pomocníčkam a výbornej obsluhe zo strany Helenky Milovej, Mariky Hodásovej a Majky Pacigovej. Nesmieme zabudnúť na rozhodcov, ktorí s prehľadom zvládli maratón zápasov, menovite Jirkovi Trnečkovi a Věrke Šebestovej z ČR, Petrovi Olajošovi z Nitry, Michalovi Belasovi a Helenke Šidlovej z domáceho oddielu.

Na slávnostné vyhlásenie výsledkov prišiel z Banskej Bystrice predseda SAZPŠ Pavol Valent, ktorý sa prítomným prihovoril a odovzdal najlepším trom v oboch kategóriách pekné ceny – reprezentačné poháre, medaily a diplomy. Po obede a zakončení Majstrovstiev SR štátnou hymnou sa všetci rozišli do svojich domovov. V Rosine budeme na tento šampionát určite dlho s hrdosťou spomínať.

 

Konečné poradie:

Muži

1. Marek Hlina, Dinosaurus Bratislava

2. Pavol Kuboško, OŠK Rosina

3. Štefan Marcin, OŠK Rosina

4. Marián Bango, Dinosaurus Bratislava

5. Dušan Milo, OŠK Rosina

6. Ladislav Dubovan, OŠK Rosina

7. Miroslav Husár, MŠK Žilina

8. Daniel Bartoš, TJ Štart Levoča

9. Radoslav Vicen, MŠK Žilina

10. Jozef Horbaľ, TJ Štart Levoča

11. Tomáš Bielik, MŠK Žilina

12. Miroslav Marcinko, OŠK Rosina

13. Ľuboš Hájek, Duslo Šaľa

14. Jozef Štefák, Scorpioni Nitra

15. Richard Androvič, MŠK Žilina

16. Vincent Stojka ml., Duslo Šaľa

 

Ženy

1. Iveta Vicenová, MŠK Žilina

2. Eva Kosíková, MŠK Žilina

3. Alžbeta Bartošová, TJ Štart Levoča

4. Kristína Cesnaková, OŠK Rosina

5. Ľudmila Šišáková, Scorpioni Nitra

6. Jana Hrnčárová, Scorpioni Nitra

7. Henrieta Vicenová, MŠK Žilina

 

Spracoval: Peter Ďuroška, podpredseda SAZPŠ 

 

PROPOZÍCIE

ČASOVÝ ROZPIS


1. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
2. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
3. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
4. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
5. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
6. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
7. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
8. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
9. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
10. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
11. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
12. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
13. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
14. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
15. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
16. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
17. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
18. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
19. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
20. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
21. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
22. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
23. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
24. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
25. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
26. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
27. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
28. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
29. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
30. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
31. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
32. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
33. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
34. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
35. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
36. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
37. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
38. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
39. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
40. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
41. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
42. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
43. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
44. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
45. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
46. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
47. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
48. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
49. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise
50. Majstrovstvá Slovenska v aplikovanom stolnom tenise

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image