SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

ARCHÍV

Delfíni za počasím

Dňa 3.10.2015 sa 25 členov Športového klubu NSŠ Delfín Košice vybralo do obce Gánovce, ktorá sa nachádza len 3 km od Popradu. V Gánovciach sa k nám pripojil jeden člen z turistického oddielu Poprad.

Z Košíc sme sa odviezli osobákom do Gánoviec. V neveľkej obci Gánovce je veľa zaujímavostí. Nachádzajú sa tu aqua kúpele, travertínová kopa na Hrádku a meteorologická stanica. Našim cieľom bola návšteva meteorologickej stanice, ktorá bola založená v decembri 1977 a jej hlavnou činnosťou boli rádiosondážne merania vo vyšších vrstvách. Gánovce sú jediným miestom na Slovensku, kde sa robia pravidelné merania pomocou meteorologických rádiosond voľne nesených balónmi. Meria sa atmosferický tlak, teplota, vlhosť, smer a rýchlosť vetra až do výšky 33 km. Tieto údaje sú smerodajné aj pre letecké spoločnosti a slúžia aj na predpoveď počasia. Rádiosondážna stanica je zaradená do základnej siete synoptických a klimatologických staníc Svetovej meteorologickej organizácie. Sondy sa vypúšťajú vždy v rovnakom čase. My sme si počkali na tu, ktorá letela o 13:15 hod. Pozreli sme ako sa nafukuje balón, kde je pripevnená sonda, a následne sa presne na minútu vypúšťa. Po krásnom pohľade na oblohu kde vypustený balón stúpal sme sa vybrali späť do obce.

Zastavili sme sa pri travertínovej kope Hrádok, kde sa našiel travertínový odliatok ľudskej lebky neandertálca spolu s mozgom. Originál sa nachádza v múzeu v Prahe. Ďalej sa tu našli kveteny a zvyšky zvierat z poslednej doby ľadovej. Tu sme si prezreli celé okolie, ktoré je ohradené a slúži na oddych. Nachádzajú sa tu drevené lavice so stolmi, sochy a celé okolie je krásne upravené.

Chceli sme sa zastaviť aj v kúpeľoch, ale vonkajší bazén je už zatvoraný a do vaňových kúpeľov je potrebné sa objednať. Gánovecké kúpele sa spomínajú už v roku 1549. Prvá analýza z roku 1777 dokazuje liečevé účinky vody pri žalúdočnej kyseline a chorobách močových ciest. Aj keď sa obec Gánovce radí z poohľadu návštevníkov medzi menšie, každý návštevník si tu príde na svoje. Len škoda, že v obci sa vôbec nerozvíja turistický ruch. Po všetkých obhliadkach sme sa popoludní osobáčikom vrátili späť do Košíc.

Spracoval: Stanislav Novotný, kronikár klubu ŠK NSŠ Delfín Košice


1. Delfíni za počasím
2. Delfíni za počasím
3. Delfíni za počasím
4. Delfíni za počasím
5. Delfíni za počasím
6. Delfíni za počasím
7. Delfíni za počasím
8. Delfíni za počasím
9. Delfíni za počasím
10. Delfíni za počasím
11. Delfíni za počasím
12. Delfíni za počasím
13. Delfíni za počasím

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image