SAZPS.sk

Pages

Categories

Search

Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov
Slovak Association of Visually Impaired Athletes

správy

PRIPRAVOVANÉ AKCIE

Delfíni sa zaujímali o diabetes mellitus

11. apríl 2019

V sobotu 6.4.2019 sa členovia ŠK NSŠ Delfín Košice vybrali do kúpeľov Ľubochňa. Spolu nás bolo 29.

 

     Prvá písomná zmienka o obci Ľubochňa je z roku 1287, v listine Ladislava IV. Obec Ľubochňa leží na severovýchodných svahoch Veľkej Fatry v údolí rieky Váh, na sútoku s riekou Ľubochnianka, ktorá leží v Ľubochnianskej doline, na východe susedí s obcou Hubová, na severozápade s obcou Stankovany a radi sa medzi najdlhšie doliny na Slovensku. Obec leží vo výške 460 m.n.m. a žije tu 1095 obyvateľov.

 

     V 17. storočí bola v Ľubochnianskej doline sklárska huta. V 18. storočí vzniká železný hámor na spracovanie surového železa. V roku 1903 - 1904 tu bola postavená hydroelektráreň a úzkokoľajná lesná železnica, ktorá bola v roku 1965 zrušená a obnovená a zrekonštruovaná bola v roku 1993 a slúži dodnes.

 

    V samotnej obci je niekoľko zaujímavých miest. Prvou z nich je kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý je učupený na ľavom brehu rieky Ľubochnianka, vkusne upravený. V okolí sú lavičky, kde sa dá posedieť a je tu aj malá jaskynka so sochou Panny Márie, ale aj tzv. bylinková minizáhradka v liečivými rastlinami.

 

      My sme ľubochnianske kúpele navštívili hlavne z dôvodu, že sa tu nachádza vysokošpecializovaný odborný ústav zameraný na diagnostiku ochorení štítnej žľazy a cukrovky - odborne diabetes mellitus,  a je to jediné zariadenie na Slovensku. V odbore diabetológie sa ústav zameriava na komplexnú diagnostiku a liečbu diabetes mellitus  a všetkých jeho komplikácií vrátane rizikového poradenstva pre diabetických rodičov , problematiky autoimunitného diabetes mellitus, kardiovaskulárnej prevencie, je celoslovenským centrom pre problematiku diabetickej polyneuropatie a diabetickej nohy, ako aj centrom pre liečbu inzulínovou pumpou.

 

     Budovy v areáli Ľubochnianskych kúpeľov boli zaradené do zóny so špeciálnym typom ochrany. Ich súčasťou sú liečebné domy: Bratislava, Kollárov dom. Schneiderova vila, Vila Bazovského a najväčšia súkromná vila Vécsey. Pamiatkari zahrnuli do územia aj ďalšie vily, ktoré charakterizovali ako budovy s pamiatkovou hodnotou a veľký a malý kúpeľný park.

 

     Ľubochnianske kúpele sú známe aj tým, že po vzniku Československa sa tu zdržiavalo veľa významných osobností, napr. Pavol Orságh Hviezdoslav, Ľudmila Podjavorinská, Jozef Cíger Hronský, ale aj Andrej Hlinka.

 

      Po prehliadke obce Ľubochňa, ako aj kúpeľov sme zašli do reštaurácie, kde sme mali vopred objednaný obed. Po obede sme sa vrátili späť do Košíc obohatení o nové poznatky z oblasti diabetológie, ktorá sa týka aj niektorých našich členov a celkovo sa to dotýka aj zrakovo postihnutých.

 

                                                                                                      Stanislav Dzureň


1. Delfíni sa zaujímali o diabetes mellitus

KALENDÁR

FACEBOOK

PARTNERI

 
image
image
image
image
image